Środki uzależniające, substancje psychoaktywne wśród dzieci i młodzieży szkolnej
Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, zauważalne jest wzrastające, niepokojące zjawisko inicjacji nikotynowej i innych środków psychoaktywnych w coraz niższym wieku. Problem dotyka najbardziej nastolatków, którzy są narażeni na przykład i presję rówieśników – to oni są dla nich osobami najbardziej znaczącymi, nie rodzice. Z danych Policji wynika, że najmłodsze osoby sięgające po substancje uzależniające, m.in. alkohol (piwo, to również alkohol degradujący nasze narządy, zdrowie), papierosy i inne, to nawet 8- 9 - letnie dzieci, a na szerszą skalę – nastolatkowie.
W dzisiejszych czasach substancje uzależniające (psychoaktywne) są coraz bardziej dostępne dla młodzieży i niebezpieczne w swoim działaniu. Niepokojący jest fakt, że zmienia się forma i siła działania tych środków nowej generacji. O ile w dawnych czasach tradycyjne papierosy, czy alkohol składały się z bardziej naturalnych składników (tytoń, alkohole na bazie zbóż (żyta) i innych, o tyle w obecnych czasach środki te w swoim składzie mają większość składników czysto chemicznych, często w skoncentrowanej formie i w taki sposób, aby nie były wyczuwalne zapachowo, a działały z dużo silniejszą mocą. Np. e-papieros jest około 8x silniejszy w działaniu, niż tradycyjny papieros, a idąc dalej, obecnie rozprowadzane są saszetki nikotynowe (snusy) umieszczane pod językiem lub w okolicy policzka, które nie są widoczne i są bezzapachowe, a działają jeszcze mocniej.
Wszystkie substancje (środki) odurzające najbardziej niszczą i degradują centralny układ nerwowy, czyli mózg, więc ograniczają one zdolności poznawcze młodego człowieka, pamięć, koncentrację uwagi, myślenie. Niektóre z nich wywołują halucynacje i inne stany zaburzające świadomość oraz rzeczywiste odbieranie rzeczywistości.
Sklepy internetowe prześcigają się w urozmaiconej ofercie i udostępnianiu różnych narkotyków (…...), oferują różnorakie pojemniczki mylące swoim wyglądem ich przeznaczenie np. puszka coca- coli jako pojemnik na narkotyk, aby zmylić wyglądem rzeczywistą zawartość.
Obecnie dochodzi do coraz większej liczby przestępstw wśród młodych ludzi, będących pod wpływem nie tylko alkoholu, ale narkotyków, którzy stanowią poważne zagrożenie wypadkami drogowymi (nie potrafią określić realnej odległości na drodze i innych niebezpieczeństw), gdyż działanie narkotyków tak bardzo zniekształca realny obraz rzeczywistości.
Aby edukować np. nauczycieli, policjanci mają w posiadaniu różne „rekwizyty” ukazujące funkcjonowanie osoby pod wpływem narkotyku, np. okulary ze specjalnymi szkłami, które dają rzeczywisty obraz, jak działa i jak czuje się osoba po zażyciu konkretnej substancji.
Jako rodzice, dawajmy swoim przykładem wzór do naśladowania i ukazujmy swoim dzieciom wartościowy, przyjazny, zdrowy styl życia. Chodzi o to, aby młodzi ludzie nie zamknęli sobie drogi życia do osiągnięcia wymarzonego wykształcenia, zawodu, pracy i godnego życia w rodzinie przez różne środki uzależniające.
Drodzy rodzice, strzeżcie swoje dzieci przed stycznością z substancjami psychoaktywnymi. Wychowujcie, uświadamiając im konsekwencje uzależnienia, jakimi są utrata zdrowia, a nawet życia. Świadomość ryzyka używania tych substancji, może przyczynić się do ich unikania przez Wasze dzieci.
Pedagog – Felicja Krystera