• Laboratoria Przyszłości

        • Sprawozdanie z realizacji programu Laboratoria Przyszłości

          Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysłąwa Łokietka Skale bierze udział w projekcie Laboratoriów Przyszłości. realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Jest to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Wsparcie finansowe dla naszej szkoły uzyskane w  ramach programu zostało przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu technologicznego oraz pomocy dydaktycznych i służy rozwijaniu podstawowych i przekrojowych umiejętności dzieci i młodzieży. Uczniowie korzystają z zakupionego sprzętu na lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych, gdzie uczą się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, wszechstronność i wspólne rozwiązywanie zadań.

          W trakcie organizowanych przez szkołę zajęć dodatkowych uczniowie zaznajomili się z obsługą maszyny do szycia,  poznali jej budowę, wygląd i sposób działania. W następnej kolejności przygotowali na zajęciach swoje projekty ubrań. Młodzi projektanci, najpierw rysowali projekt na papierze, a dopiero potem mierzyli, wycinali, szyli i doszywali. Ponieważ na wiosnę zaplanowaliśmy pokaz mody dla lalek, stroje są jeszcze szyte, a kolekcja ubrań się stale powiększa. 

          Na lekcjach techniki uczniowie klasy 5a, mieli możliwość wykorzystania akcesoriów krawieckich, w ramach Laboratorium Przyszłości. Uczniowie zagłębiali się w wiedzę dotyczącą materiałów włókienniczych, a następnie pracując w grupach wykonywali projekt etui na telefon. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali projekty, dużym plusem była dostępność różnych akcesoriów krawieckich, z których uczniowie chętnie korzystali.

          Na zajęciach koła technicznego, w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” uczniowie zapoznali się z budową i obsługą lutownicy. . Umiejętność jej obsługi przydaje się szczególnie osobom, które chcą i lubią samodzielnie konstruować, naprawiać i majsterkować, a takich w naszej szkole nie brakuje.  Niektóre dzieci miały pierwszy raz możliwość zobaczenia tego narzędzia. Po omówieniu użytkowania lutownicy oraz podstawowych zasad BHP związanych w urządzeniem uczniowie przystąpili do zasadniczej części zajęć. Wykorzystując do pracy lutownicę, klej na gorąco oraz inne materiały uczniowie stworzyli skatepark do fingerboardu.   Obecnie jesteśmy w trakcie prac nad mini stołem do bilardu, wiatrakiem i drzewkiem szczęścia.

          Na zajęciach wykorzystaliśmy też zestawy Lego do budowania, które stwarzają dla uczniów nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania gotowych bądź własnych pomysłów.

          Aparat fotograficzny oraz kamera zakupiona w ramach programu Laboratoria Przyszłości bardzo zainteresowała uczniów klasy 4 i 5. Podczas zajęć technicznych oraz informatyki, uczniowie mieli możliwość wykorzystania aparatu i kamery do robienia zdjęć i filmów. Zaznajomili się z obsługą,  poznali ich budowę, wygląd i sposób działania. W następnej kolejności przygotowali na zajęciach informatycznych zdjęcia wykorzystując zakupiony ekran Green Screen. Uczniowie poznali technikę obróbki obrazu green screen (określana też jako green box, chroma key), która polega na zmianie tła o jednolitym kolorze (najczęściej zielonym lub niebieskim) na dowolny obraz. 

          Zdjęcia wykonane apartem fotograficznym na zajęciach koła fotograficznego zostały potraktowane jako materiał, który został wykorzystany w czasie zajęć informatyki, gdzie uczniowie klasy 7a w programie Gimp dodawali do nich efekty i nakładali filtry. Użycie odpowiednio wyselekcjonowanych zdjęć na lekcji pomogło również zaangażować uczniów w dyskusję i zachęciło ich do aktywnego udziału w zajęciach.

          Uczniowie uczestniczący w zajęciach koła informatycznego zaprojektowali w programie Blender 3D oraz za pomocą platformy online Tinkercad swoje projekty. Gotowa już do druku 3D czeka choinka, ludzik oraz ptak. W najbliższych planach mamy projekt i druk elementów rakiety.

          Aparat fotograficzny, statyw, mikrofon kierunkowy, mikroport z akcesoriami, gimbał, zestaw oświetleniowy oraz kamera to nowoczesny sprzęt, który jest wykorzystywany w naszej szkole bardzo często do uwieczniania imprez i uroczystości szkolnych, wycieczek klasowych, kiermaszów szkolnych, zajęć dodatkowych oraz dokumentowania życia Szkoły. Dzięki wykorzystaniu sprzętu nagłaśniającemu z akcesoriami na akademiach poprawiła się znacznie jakość dźwięku, a przez to  i odbiór dla widza jest znacznie lepszy.

           

          W przyszłości zamierzamy w dalszym ciągu wykorzystywać nowe wyposażenie do promowania naszej szkoły i realizacji programów szkolnych. Zamierzamy rozwijać znajomość sprzętu oraz nasze umiejętności wykorzystania go. 

           

          Sprawozdanie z realizacji programu Laboratoria Przyszłości

           

          W II okresie kontynuowaliśmy realizację zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach Laboratorium Przyszłości.

          Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie mieli okazję wysłuchać audycji przygotowanej przez nauczyciela biblioteki, oczywiście z wykorzystaniem naszego radiowęzła. Również przy wykorzystaniu szkolnego radiowęzła powstało wiele audycji przygotowanych przez uczniów - uczniowie klasy 5 a przygotowali audycję na temat słowa roku, audycje przygotowali również uczniowie z klas 4 a, 6 a oraz 7 a. 

          Nasz szkolny radiowęzeł wykorzystano także podczas Gminnego Konkursu wiedzy dla klas 3 „Mały Omnibus”. 

          Uczniowie klasy 1 b brali udział w zajęciach rozwijających zdolności i zainteresowania „Programowanie i kodowanie”, wykorzystywali zestawy Lego Prime do swoich pierwszych projektów.  

          Uczniowie klasy 8 b wykorzystali kamerę, statyw i mikrofon kierunkowy do nagrania filmików będących elementem przedstawienia z okazji Światowego Dnia Zdrowia. 

          W naszej szkole nieustannie szukamy nowych sposobów efektywnego przekazywania wiedzy i zainteresowania uczniów odkrywania tajemnic nauki – nieocenionym wprost narzędziem jest tutaj wizualizer, używany regularnie min. na zajęciach z chemii. 

          Na zajęciach technicznych z pomocą nauczyciela i naszego absolwenta Krzysztofa Gugulskiego uczniowie przygotowali swoje projekty ubrań, etui i torby. Młodzi projektanci, najpierw rysowali projekt na papierze, a dopiero potem mierzyli, wycinali, szyli i doszywali. Maszyna do szycia dla naszych uczniów nie jest już taka tajemnicza.

          Klocki Lego w dalszym ciągu cieszą się dużym zainteresowaniem. Powstało wiele ciekawych projektów.  Uczniowie byli kreatywni i chętni do prac. Bardzo ładnie ze sobą współpracowali.

          Na kole technicznym przeprowadzono zajęcia z elektroniki, na których wykorzystano zestawy do montażu mikrokontrolerów z czujnikiem zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie poznawali obwody elektryczne oraz zasady działania podstawowych elementów elektronicznych.

          Podczas świętowania Dnia Dziecka zorganizowano w naszej szkole Festiwal Nauki. W ramach tego wydarzenia uczniowie mieli możliwość zapoznania się z działaniem drukarki 3 D, wykonano wtedy wydruki figur przestrzennych. Powstałe figury geometryczne służą, jako pomoc dydaktyczna dla naszych młodych naukowców. 

          Na zajęciach koła informatycznego powstało wiele projektów wykonanych na platformie TINKERCAD, w tym efektowne modele 3D, obwody elektroniczne. Podczas zajęć uczniowie konstruowali ruchome modele pojazdów, maszyny i roboty, wykorzystując klocki LEGO Education Spike i aplikacje LEGO® Education SPIKE™.  Tworzyli skrypty, które wydawały odpowiednie komendy dotyczące poruszania się, obracania, świecenia czy zmiany kolorów.

          Aparat fotograficzny, statyw, mikrofon kierunkowy, mikroport z akcesoriami, gimbal, zestaw oświetleniowy oraz kamera to nowoczesny sprzęt, który jest bardzo często wykorzystywany w naszej szkole do uwieczniania imprez i uroczystości szkolnych, wycieczek klasowych, kiermaszów szkolnych, zajęć dodatkowych (koło fotograficzne) oraz dokumentowania życia Szkoły. Szkolny radiowęzeł w II okresie był częściej wykorzystywany do przekazywania ogłoszeń, realizacji zadań klasowych oraz podczas przerw szkolnych (muzyka na przerwach).

           

          W przyszłym roku szkolnym zamierzamy w dalszym ciągu wykorzystywać sprzęt z Laboratoriów Przyszłości do promowania naszej szkoły i realizacji programów szkolnych.